👤

Cat costa 10,7 kg de zahar , stiind ca 3,2 kg costa 9,28 lei

Răspuns :

3,2 kg.............9,28 lei
10,7kg...............x
-------------------------
x=10,7 x 9,28:3,2=31,03 lei
3,2kg...................9,28lei
10,7kg.....................x lei
x=(9,28*10,7)/3,2 = 31,03 lei

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari