👤

1. cate kg de glicerina incap intrun cilindru de inaltime h=100 cm si raza 20 cm ? ( p= 1.26g/cm cubiu

2. Cate kg de glicerina ( p= 1.26g/cm cubi) ioncap intro sticla ce se umple cu 1 kg de petrol lampant? ( p= 0.8g/cm cubi)

3. Volumul unui vagn cisterna este de 20 mcubi . Cate tone de benzina transporta un tren care are 25 de vagoane? ( p= 0.8/cm cubi)

4. Un model de fonta cu voilumul exterior 2.51 dm cubi are masa de 17.5 kg. Exista goluri in fonta? Daca exista care esate volumul lor? ( densitatea fontei p= 7.8g/ cm cubi).

5. Grosimea stratului de argint folosit la argintarea unui corp este 0.005 mm. Pentru argintare se folosesc 315 g argint. nCe suprafat are corpul? ( densitatea argintului p=10.5 g/ cm cubi)

6. Ce masa de aur se intrebuinteaza pentru aurirea a 10 obiecte stiind ca suprafata unui obiect este 81 cm patrati iar grosimea stratului este de 0.005 mm ? p au = 19.3 g/ cm cubi

7. Pentru a platina un obiect cu suprafata de 4 cm patyrati s-au intrebuintat 4.292 g de platina. Ce grosime are strastul de platina? P pt = 21460 kg/ m cubi

8. Se amesteca sapte parrti de apa ( p = 1g/cm cubi0 cu trei parti de alcool etilic p alcool = 790 kg/m cubi.
a) Calculati densitatea amestecului
b) Care este ama unui volum  V= 1.5 l din amestecul obtinut?

9.  Intrun cilindru se amesteca un V1 = 400 ml de apa ( p1 = 1g/cm cubi) cu o masa m2 = 240 g de alcool sanitar ( p2= 800 kg/mcubi). Din amestecul obtinut se cantaresc 300g.
Determinati:
a) Densitatea amestecului
b) Volumul de amestec care este luat din cilindru






Răspuns :

      1.
V[tex] _{cilindru} [/tex]= A[tex] _{baza} [/tex]*h=[π*(20 cm)²]*100 cm=(3,14*400 cm²)*100 cm=1256 cm² *100 cm= 125600 cm³
dens.=[tex] \frac{m}{V} [/tex]⇒m= 1,26 g/cm³ * 125600 cm³=158256 g=158,256 kg
      3.
V[tex] _{total} [/tex]= 25* 20 m³= 500 m³=500000000 cm³
dens.[tex] \frac{m}{V} [/tex]⇒m= 0,8 g/cm³ * 500000000 cm³=400000000 g= 400 tone
      5.
dens.=[tex] \frac{m}{V} [/tex]⇒V=[tex] \frac{315 g}{10,5 g/ cm^{3} } [/tex]= 30 cm³
V= A*h⇒A=[tex] \frac{V}{h} [/tex]=[tex] \frac{30 mm^{3} }{0,0005 cm}[/tex]=60000 cm³
      4.
dens.[tex] \frac{m}{V} [/tex]=[tex] \frac{17500 g}{2510 cm^{3} } [/tex]=6,97 g/cm³
V[tex] _{gol} [/tex]=[tex] \frac{17500 g}{6,97 g/ cm^{3}} [/tex]=2510 cm³
      6.
V=A*h= 81 cm² * 0,0005 cm= 0,0405 cm³
dens. =[tex] \frac{m}{V} [/tex]⇒m= 19,3 g/cm³ * 0,0405 cm³=0,78165 g
m[tex] _{total} [/tex]=0,78165 g * 10=7,8165 g
      7.
dens. =[tex] \frac{m}{V} [/tex]⇒V=[tex] \frac{m}{dens.} [/tex]=[tex] \frac{4,292 g}{21,46 g/ cm^{3} } [/tex]= 0,2 cm³
h=[tex] \frac{0,2 cm^{3} }{4 cm^{2} } [/tex]=0,05 cm²
      8.
a)dens.[tex] _{amestec} [/tex]=[tex] \frac{3* 1000 kg/ m^{3}+ 7* 790 kg/ m^{3} }{3+7} [/tex]=[tex] \frac{3000 kg/ m^{3}+5530 kg/ m^{3} }{10} [/tex]=[tex] \frac{8530 kg/ m^{3} }{10} [/tex]=853 kg/m³
b) dens.[tex] \frac{m}{V} [/tex]⇒m= 853 kg/m³ * 0,0015 m³=1,2795 kg
      9.
a)m[tex] _{apa} [/tex]= 400 g
m[tex] _{total} [/tex]= 400 g+240 g=640 g
V[tex] _{alcool} [/tex]= [tex] \frac{240 g}{0,8 g/ cm^{3} } [/tex]=300 cm³
V[tex] _{total} [/tex]= 400 cm³+ 300 cm³=700 cm³
dens.[tex] _{amestec} [/tex]=[tex] \frac{640 g}{700 cm^{3} } [/tex]= 0,91 g/cm³
b)dens. =[tex] \frac{m}{V} [/tex]⇒V=[tex] \frac{300 g}{0,91 g/ cm^{3} } [/tex]=329,7 g
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Fizică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari