👤

Aniela cumpara trei caiete si primeste 188 lei rest la o bacnota de 200lei.Cat costa un caiet



Răspuns :

200-188=12 lei
12:3=2 lei un caiet
1. Cat costa cele trei caiete ?
    200 lei - 188 lei = 12 lei (trei caiete)

2. Cat costa un caiet ?
     12 lei : 3 = 4 lei (un caiet)