un elev cumpara caiete la pretul de 2 lei si respectiv 4 lei bucata cheltuind 200 lei.
stiind ca a cumparat 63 de caiete calculate cate caiete a cumparat la 2 lei si cate caiete acumparat la pretul de 6 lei bucata?
Presupunand ca a cumparat doar caiete a 2 lei bucata, toate caietele ar fi costat: 2x63=126 Diferenta de bani: 200-126=74 Diferenta de pret / caiet: 4-2=2 Caiete a 4 lei/buc. 74:2=37 Caiete a 2 lei/buc. 63-37=26
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!