Determinati formula moleculara a substantei cu formula procentuala: C 40%, H 6,66%, O 53,33% si care are 2 atomi de oxigen in molecula.
Am ajuns pana punctul in care formula bruta mi-a dat (CH2O) n, iar profa a rezolvat in felul urmator: miu(Ch2O)n= (12+2+16)n , si a ajuns la 30n=60, fara alte calcule.
Intrearea mea este de unde 60?
Pai daca are 2 at de oxigen pe molecula rezulta ca 2×16 g ( masa atomica a oxigenului ) = 53 .33 × m substanta supra 100 , si de aici rezulta ca m substanta = 60 . Daca inca mai ai intrebari te pot ajuta
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!