👤

Pentru 15,5 kg de fructe s-au platit 55,18 lei .Aflati cat costa 2,3 kg de fructe
Coroana


Răspuns :

15.5 k = 55.18 lei
Aflam cat costa un kg ( 55.18 : 15.5 )
1 kg =3,56 lei 
=> 2.3 kg = 8.18 lei
cat costa 1kg de fructe?
55,18:15,5=3,56 lei
cat costa 2,3 kg fructe?
2,3 x 3,56 = 8,18 lei