Ma ajutati va rog? :D
Tudor a cumparat de la magazin 2 kg de mere, 2L de lapte si 3 cutii cu cereale. El a dat la casa o bacnota de 50 de lei si a primit rest 6 lei. Aflati cat costa 1L lapte stiind ca acesta este cu 2 lei mai scump decat 1 kg de mere si cu 2 lei mai ieftin decat o cutie cu cereale.
2m+2l+3c=50-6 2m+2l+3c=44 l=m+2⇒m=l-2 l=c-2⇒c=l+2 2(l-2)+2l+3(l+2)=44 2l-4+2l+3l+6=44 7l+2=44 7l=44-2 l=42/7 l=6 lei costa 1 litru de lapte m=l-2=6-2=4 lei costa 1 kg de mere c=l+2=6+2=8 lei costa o cutie de cereale
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!