👤

Pentru 4 kg de mere si 3 kg de struguri sa platit 72,3 lei,iar pentru 6 kg de mere si 6 kg de struguri sa platit 127,2 lei.Afla pretul unui kilogram de mere si al unui kilogram de struguri

Răspuns :

-----------4 kg merea -------------I ----------------------------3kg struguri-----------I 72,3 lei 
dublam 
---------8kg mere  ------I-------------------------------6kg struguri -------------------I 144,6lei
scadem 
        6 kg mere                                         6 kg struguri                  127 ,2lei
     avem  2kg mere                                                             =           17,4 lei 
1kg mere = 17,4 lei : 2 =8,7 lei
3kg struguri = 72,3 - 4 · 8,7 = 37.5 lei 
1 kg struguri = 12.5 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari