1kg cartofi......................1,2 lei
3,5kg cartofi.....................x
x=3,5*1,2/1
x=4,2 lei
1kg morcovi..............2,5lei
1,2kg morcovi...............y
y=1,2*2,5/1
y=3 lei
1kg mazare..................3,5lei
2,3kg mazare................z
z=2,3*3,5/1
z=8,05
in total bunica a cheltuit 4,2+3+8,05=15,25lei
sa te mai uiti o data la calcule