👤

O problema de matematica, putin ajutor va rog: Bunica lu Ștefan a cumpărat 3,5 kg de cartofi, 1,2 kg de morcovi și 2,2 kg de mazăre. Daca 1 kg de cartofi costă 1,2 lei, 1 kg de morcovi 2,5 lei și 1 kg de mazăre costă 3,5 lei, calculați câți lei a cheltuit bunica lui Ștefan.

Răspuns :

1kg cartofi......................1,2 lei
3,5kg cartofi.....................x
x=3,5*1,2/1
x=4,2 lei
1kg morcovi..............2,5lei
1,2kg morcovi...............y
y=1,2*2,5/1
y=3 lei
1kg mazare..................3,5lei
2,3kg mazare................z
z=2,3*3,5/1
z=8,05
in total bunica a cheltuit 4,2+3+8,05=15,25lei
sa te mai uiti o data la calcule
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari