👤

Explicatimi si rezolvati va rog problema:"Pentru 6 manuale si 10 caiete s-a platit 205,5lei, iar pentru 8 manuale si 5 caiete s-a platit 219,5 lei.Cit costa un manulal si cit costa un caiet? ( P.S. trebuie sa stiu cum sa ajung la rezultatele:caietul-6,54 lei;manualul-23,35 lei)


Răspuns :

6 m+10c=205,5lei          m-manual,c-caiet
8m+5c=219,5lei     inmultim cu 2
16m+10c=439lei
din prima:10c=205,5lei-6m
16m+(205,5lei-6m)=439lei
16m+205,5lei-6m=439lei
16m-6m=439lei-205,5lei
10m=233,5lei
m=233,5lei:10=23,35lei
8x23,35lei+5c=219,5lei
186,8lei+5c=219,5lei
5c=219,5lei-186,8lei
5c=32,7lei
c=32,7lei:5
c=6,54lei



Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari