Răspuns :
Vom folosi , metoda comparatiei ...
3kg struguri .... 5kg cirese .... 43 lei | *2
2kg ,, .... 4kg ,, .... 32 lei | *3
↓
I. 6kg struguri ... 10kg cirese ... 86 lei
II. 6kg ,, ... 12kg ,, ... 96 lei
comparind cele doua relatii ⇒ scadem din II. pe I. ! ↓
2 kg cirese = 10lei ⇒ 1 kg de cirese costa 10:2 = 5lei
3kg struguri .... 5kg cirese .... 43 lei | *2
2kg ,, .... 4kg ,, .... 32 lei | *3
↓
I. 6kg struguri ... 10kg cirese ... 86 lei
II. 6kg ,, ... 12kg ,, ... 96 lei
comparind cele doua relatii ⇒ scadem din II. pe I. ! ↓
2 kg cirese = 10lei ⇒ 1 kg de cirese costa 10:2 = 5lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!