👤

Si rezolvarea:
1)Daca 8kg de pere cota 24lei atunci 4kg de pere de aceeasi calitate costa......
2)o linie mijlocie a unui triunghi echilateral este de 6 cm.Perimetrul tri. echilateral este egal cu ....cm


Răspuns :

1)Daca 8kg de pere cota 24lei atunci 4kg de pere de aceeasi calitate costa  12 lei
2)o linie mijlocie a unui triunghi echilateral este de 6 cm.Perimetrul tri. echilateral este egal cu 12x3=36cm
24:4=12 kg.pere
12x3=36.