👤

Un vapor parcurge distanta dintre 2 porturi in sensul curentului apei in 4 ore, iar contra sensului curentului apei in 4 ore si 20 min. In cat timp va parcurge aceasta distanta o pluta ce se deplaseaza cu viteza apei?

Răspuns :

V= viteza vaporului (in km/h)
v=viteza apei (in km/h)
D= distanta dintre cele doua porturi (in km)

D=4(V+v)=13/3(V-v)⇒V=25v

Timpul necesar plutei;

T=D/v=4(25v+v)/v=104 ore