👤

Pentru 5 kg de bomboane s-a plătit 281 lei.Cît costa 3 kg de astfel de bomboane?

Răspuns :

5kg...281lei
3kg...?lei
            R-s
281lei : 5kg=56,2lei(un kg)
56,2lei . 3=168,6lei (3kg de bomboane)
daca am scris ceva gresit scuzati sunt incepator




5kg...281lei
3kg...x lei
3kg x 281lei : 5kg=168,6 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari