👤

Cine rezolva aceasta problema e foarte destept: Pentru 4 pahare si 2 platouri s-au platit 90 lei. Aflati cat costa un pahar si cat costa un platou, stiind ca din pretul unui platou se pot cumpara 3 pahare. (Inlocuiti numarul platourilor cu numarul corespunzator de pahare). Va dau multe puncte.

Răspuns :

x+y=90 lei    am notat cu x= pahare si cu y= platouri
2y=2*3=6x  deci4 x+6x=90      10x=90  x=90/10    x=9 lei costa un pahar  
4*9=36 lei costa 4 pahare
6*9=54 lei costa 2 platouri 
54:2=27 lei costa un platou