👤

in doi saci sunt 120kg mere. Intrunul din ele  sunt cu 14 kg mai mult decat in celalalt. Sa se afle cate kg sunt in fiecare sac si cat costa 18 kg daca cei doi saci ar costa 480 lei.

Răspuns :

120 : 2 = 60
s1 = 74 kg
s2 = 46 kg
480 lei : 120 kg = 4 lei/kg
4 x 18 = 72 lei/18 kg
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari