👤

Am fost la magazin si am vazut ca un kg de cartofi e 2 lei. Eu am cumparat 6 kg. Cati lei am platit ?


Răspuns :

2×6kg=12 lei am plătit 12 lei
2lei x 6kg = 12 lei ai platit :)

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari