👤

Zinculcu masa de 13g a fost tratat cu acid sulfuric.Calculeazacantitatea de substantade .zinc In baza ecuoatiei reactiei ,calculeaza cantitatea de substanta si masa pentru

a)hidrogenul eliminat b)sulfatul de zink format


Răspuns :

13g    x g                      y g 
Zn.+H2SO4->ZnSO4+H2 
65.4g           161.4g        2 g 

x=161.4*13/65.4=32.08 grame sulfat de zinc 
y=2*13/65.4=0.39 grame H2  
 E bine ? verifica la sfarsit ca daca nu o mai fac inca o data