Răspuns :
Vfinal= V1+V2= V1+2
n,final= n1+n2 in sol1: 2 mol sunt in 1l
n1 V1-----> n1= 2V1
in sol2: 0,8mol sunt in 1l
n=1,6mol 2l
n= 2V1+1,6
cfinal = 1mol/l = 2V1+1,6/ V1+2----. > V1= O,4L=400cmcub
n,final= n1+n2 in sol1: 2 mol sunt in 1l
n1 V1-----> n1= 2V1
in sol2: 0,8mol sunt in 1l
n=1,6mol 2l
n= 2V1+1,6
cfinal = 1mol/l = 2V1+1,6/ V1+2----. > V1= O,4L=400cmcub
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!