Răspuns :
Teorie: c=md/ms*100
ro=ms/V
Calcule:
ro = ms2/V => ms2=275*1 = 275 g solutie 2%
c2 = md/ms2 * 100 => md = c*ms2/100 = 2*275/100 =5,5 g NaHCO3
c1 = md/ms1 * 100 => ms1 = md/c1 * 100 = 5.5/10*100=55 g solutie 10%
ms2 = ms1 + m apa => m apa = ms2-ms1 = 275-55 = 220 g apa
Raspuns:
Se utilizeaza 220 g apa pentru a dilua solutia de 10%
ro=ms/V
Calcule:
ro = ms2/V => ms2=275*1 = 275 g solutie 2%
c2 = md/ms2 * 100 => md = c*ms2/100 = 2*275/100 =5,5 g NaHCO3
c1 = md/ms1 * 100 => ms1 = md/c1 * 100 = 5.5/10*100=55 g solutie 10%
ms2 = ms1 + m apa => m apa = ms2-ms1 = 275-55 = 220 g apa
Raspuns:
Se utilizeaza 220 g apa pentru a dilua solutia de 10%
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!