Răspuns :
1mol 1mol
H20 =H2 + 1/2o2
Masele molare : miu,apa =18g/mol miu, hidrogen =2g/mol
18g H20 produce 2gH2
54g m-= 6g
Nr. moli H2 ; niu=m/miu -----niu= 6g/2g/mol=>3 molH2
[tex]m _{H2}=? \\ m _{H2O}=54g \\ M _{H2O}=2+16=18 \\ H2O=H _{2}+O _{2}(desupra~lui~H2O~pui~o~bara~si~scrii~18~si~dedesubt~ \\ pui~o~bara~si~scrii~54.Deasupra~lui~H2~pui~o~bara~si~desupra~barei~ \\ scrii~2~si~dedesubt~pui~o~bara~si~scrii~x) \\ M _{H2}=2 \\ \frac{18}{54}= \frac{2}{x} \\ 18x=54*2 \\ 18x=108 \\ x=108:18 \\ x=6~g~H2[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!