Intr-o excursie, timpul coborarii de pe munte a fost cu 1,2 ori mai mic decat timpul necesar urcusului. Care este distanta parcursa pana in varful
muntelui, stiind ca la urcare pe munte s-a parcurs, in medie, 106,2 m in 1/5 ora, iar timpul necesar coborarii a fost 3/5 din cel necesar urcusului?
1/5 h=0,2 h 106,2 m ..........0,2 h x m.................1 h x=106,2: 0,2 =531 m/h viteza de urcare t=timpul de urcare t*3/5=timpul de coborare t =3t/5 +1,2 5t=3t+6 2t=6 t=3 h timpul de urcare 3*3/5=1,8 h timpul de coborare 531 *3=1593 m distanta parcursa
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!