👤

O persoana cumpara 3 kg de mere cu 4 lei kg si 6kg de prune cu 2 ,5 lei kg . un kg de fructe a costat in medie:

Va rog rezolvare ... Nu doar raspuns !


Răspuns :

a)3kg*4lei kg= 12 lei merele. b) 6kg*2.5lei kg= 15 lei prunele. Ma= (12+15)/9= 27/9= 3