Răspuns :
2..............26
2CH4 -----> C2H2 + 3H2
X..............1000 kg
x=76,92 moli metan
volumul=76,92*22,4=1723,07 m cubi metan
2CH4 -----> C2H2 + 3H2
X..............1000 kg
x=76,92 moli metan
volumul=76,92*22,4=1723,07 m cubi metan
2*22,4.........26
2CH4 -----> C2H2 + 3H2
V...............1000kg
=>v= 1723,07 l
2CH4 -----> C2H2 + 3H2
V...............1000kg
=>v= 1723,07 l
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!