Răspuns :
1. Vs₁= ? c₁ = 30% ρ₁ = 1,29g/ml Vs₂ = 1000ml c₂ = 10% ρ ₂ = 1,09g/ml
final : md = md₁ + md₂ = c₁ms₁/100 + c₂ms₂/100 = c₁Vs₁q₁/100 + c₂Vs₂q₂/100
ms = ms₁ + ms₂ = Vs₁q₁ + Vs₂q₂
c₁Vs₁q₁/100 + c₂Vs₂q₂/100 = c(Vs₁ +Vs₂)q/100 Vs₁(c₁q₁ - cq) = Vs₂(cq - c₂q₂)
Vs₁ = 1000(20x1,19 - 10x1,09)/(30x1,29 - 20x1,19) Vs₁ = 865,77ml
2. Vs₁ = 22,4ml c₁= 94% q₁ = 1,84g/ml Vs₂ = 100ml c₂=0 q₂ = 1g/ml
final : md = md₁ =c₁ms₁/100 = c₁Vs₁q₁/100 ms = Vs₁q₁ + Vs₂q₂
c = c₁Vs₁q₁/[100(Vs₁q₁ + Vs₂q₂) x 100 = 94x22,4x1,84 / (22,4x1,84 + 100) = 27,435%
3. md = 2 x 58,5 = 117g ms = 117 + 200 = 317g c = 117/317 x 100 = 36,9%
4. CuSO₄5H₂O (M = 250g/mol) contine CuSO₄ (160g/mol) si H₂O (5x18 = 90 g)
in 250 g CuSO₄5H₂O ..........160 g CuSO₄
in 5g ................................md = 3,2g ms = 5 + 50 = 55g c = 3,2/55 x 100 = 5,81%
5. Vs₁ = 50ml c₁ = 36% q₁ = 1,18 g/ml + apa
md = c₁ms₁/100 ms = Vs₁q₁ + Vaq
solutia finala c = c₁/2
c₁V₁q₁ /100(V₁q₁ +V₂q₂) x100 = c₁/2 2V₁q₁ = V₁q₁ + V₂q₂ V₂ = V₁q₁/q₂ Vapa=59ml
6. Vs = 1000ml q = 1,15 g/ml c = 10%
md = cVsq/100 = 115g n = m/M n = 115/106 = 1,085 moli
final : md = md₁ + md₂ = c₁ms₁/100 + c₂ms₂/100 = c₁Vs₁q₁/100 + c₂Vs₂q₂/100
ms = ms₁ + ms₂ = Vs₁q₁ + Vs₂q₂
c₁Vs₁q₁/100 + c₂Vs₂q₂/100 = c(Vs₁ +Vs₂)q/100 Vs₁(c₁q₁ - cq) = Vs₂(cq - c₂q₂)
Vs₁ = 1000(20x1,19 - 10x1,09)/(30x1,29 - 20x1,19) Vs₁ = 865,77ml
2. Vs₁ = 22,4ml c₁= 94% q₁ = 1,84g/ml Vs₂ = 100ml c₂=0 q₂ = 1g/ml
final : md = md₁ =c₁ms₁/100 = c₁Vs₁q₁/100 ms = Vs₁q₁ + Vs₂q₂
c = c₁Vs₁q₁/[100(Vs₁q₁ + Vs₂q₂) x 100 = 94x22,4x1,84 / (22,4x1,84 + 100) = 27,435%
3. md = 2 x 58,5 = 117g ms = 117 + 200 = 317g c = 117/317 x 100 = 36,9%
4. CuSO₄5H₂O (M = 250g/mol) contine CuSO₄ (160g/mol) si H₂O (5x18 = 90 g)
in 250 g CuSO₄5H₂O ..........160 g CuSO₄
in 5g ................................md = 3,2g ms = 5 + 50 = 55g c = 3,2/55 x 100 = 5,81%
5. Vs₁ = 50ml c₁ = 36% q₁ = 1,18 g/ml + apa
md = c₁ms₁/100 ms = Vs₁q₁ + Vaq
solutia finala c = c₁/2
c₁V₁q₁ /100(V₁q₁ +V₂q₂) x100 = c₁/2 2V₁q₁ = V₁q₁ + V₂q₂ V₂ = V₁q₁/q₂ Vapa=59ml
6. Vs = 1000ml q = 1,15 g/ml c = 10%
md = cVsq/100 = 115g n = m/M n = 115/106 = 1,085 moli
Cu semnul "*" notez inmultirea, iar cu semnul "/" notez linia de fractie.
Nu inteleg de ce s-a mai dat valoarea densitatii pentru solutia de KOH 20%, ca in calcule nu se foloseste. Cel putin asta este parerea mea.
Voi exprima masele dizolvate in functie de masele solutiilor pentru cele trei solutii de KOH.
Pentru solutia de KOH 30%.
c1 = 100*md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100 = 30*ms1/100 = (3ms1/10)(g KOH).
Pentru solutia de KOH 10%.
1 l = 1000 ml.
Masa solutiei este, din formula densitatii: ms2 = ro2*V2 = 1,09*1000 = 1090(g solutie KOH 10%).
c2 = 100*md2/ms2, de unde md2 = c2*ms2/100 = 10*1090/100 = 109(g KOH).
Pentru solutia obtinuta de KOH 20%
c = 100*md/ms, de unde md = c*ms/100 = 20*ms/100 = (ms/5)(g KOH).
Masa dizolvata de KOH din solutia obtinuta dupa amestecare este suma maselor dizolvate de KOH din solutiile care se amesteca, iar masa solutiei obtinute dupa amestecare este suma maselor solutiilor care se amesteca.
Asta se scrie:
md = md1 + md2 (1)
si
ms = ms1 + ms2 (2)
Tinand cont de calculele si exprimarile facute, relatia (1) se scrie:
ms/5 = (3ms1/10) + 109
2ms = 3ms1 + 1090
2ms - 3ms1 = 1090 (3)
Relatia (2) se scrie, deoarece am calculat ms2:
ms = ms1 + 1090 (4)
Inlocuim ms din relatia (4) in relatia (3) si calculam ms1.
2(ms1 + 1090) - 3ms1 = 1090
2ms1 + 2180 - 3ms1 = 1090, de unde ms1 = 1090(g solutie KOH 30%).
Inteleg din enunt ca nu se cere volumul solutiei de KOH 20%, deci nu voi mai calcula ms.
Rezulta din formula densitatii: V1 = ms1/ro1 = 1090/1,29 = aprox. 844,96(ml solutie KOH 30%).adica c
Nu inteleg de ce s-a mai dat valoarea densitatii pentru solutia de KOH 20%, ca in calcule nu se foloseste. Cel putin asta este parerea mea.
Voi exprima masele dizolvate in functie de masele solutiilor pentru cele trei solutii de KOH.
Pentru solutia de KOH 30%.
c1 = 100*md1/ms1, de unde md1 = c1*ms1/100 = 30*ms1/100 = (3ms1/10)(g KOH).
Pentru solutia de KOH 10%.
1 l = 1000 ml.
Masa solutiei este, din formula densitatii: ms2 = ro2*V2 = 1,09*1000 = 1090(g solutie KOH 10%).
c2 = 100*md2/ms2, de unde md2 = c2*ms2/100 = 10*1090/100 = 109(g KOH).
Pentru solutia obtinuta de KOH 20%
c = 100*md/ms, de unde md = c*ms/100 = 20*ms/100 = (ms/5)(g KOH).
Masa dizolvata de KOH din solutia obtinuta dupa amestecare este suma maselor dizolvate de KOH din solutiile care se amesteca, iar masa solutiei obtinute dupa amestecare este suma maselor solutiilor care se amesteca.
Asta se scrie:
md = md1 + md2 (1)
si
ms = ms1 + ms2 (2)
Tinand cont de calculele si exprimarile facute, relatia (1) se scrie:
ms/5 = (3ms1/10) + 109
2ms = 3ms1 + 1090
2ms - 3ms1 = 1090 (3)
Relatia (2) se scrie, deoarece am calculat ms2:
ms = ms1 + 1090 (4)
Inlocuim ms din relatia (4) in relatia (3) si calculam ms1.
2(ms1 + 1090) - 3ms1 = 1090
2ms1 + 2180 - 3ms1 = 1090, de unde ms1 = 1090(g solutie KOH 30%).
Inteleg din enunt ca nu se cere volumul solutiei de KOH 20%, deci nu voi mai calcula ms.
Rezulta din formula densitatii: V1 = ms1/ro1 = 1090/1,29 = aprox. 844,96(ml solutie KOH 30%).adica c
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!