👤

Intr-un depozit sunt 180 de lazi cU fructe.Din acestea 35 % sunt cu mere,45% sunt cu pere,iar restul cu struguri.
Ce cantitate de mere si de pere se afla indepozit,daca fiecare lada cantareste de 25 kg.Ce procent reprezinta strugurii?


Răspuns :

cate lazi cu mere sunt?
180 x 35 : 100 = 6300 : 100 = 63 lazi
cate lazi cu pere sunt?
180 x 45 : 100 = 8100: 100 = 81 lazi
cate lazi cu struguri sunt?
180 - 63 - 81 = 36 lazi
ce cantitate de mere se afla?
63 x 25 = 1575 kg
ce cantitate de pere se afla?
81 x 25 = 2025 kg
ce procent reprezinta strugurii?
100% - 35 % - 45 % = 20 %

180 lazi fructe

mere = 35% = 180x35/100 = 63 lazi x 25 kg/lada     = 1575 kg mere

pere =  45% =  180x 45/100= 81 lazi x25 kg/lada      = 2025 kg pere

struguri == 100-(35+45)= 20 %