Răspuns :
C₆H₆ + HONO₂ = C₆H₅-NO₂ + H₂O
M benzen = 78 g/mol n = m/M = 19,5/ 78 = 0,25 kmoli
INITIAL : -- C₆H₆ : n = 0,25 Kmoli
HNO₃ - n1 n/n1 = 1/1,5 n1 = 1,5n n1 = 0,375 kmoli ptr. solutia de acid azotic
md = 0,375·63 = 23,625 kg c = 63% ⇒ ms = 0,375·63·100/63 = 37,5kg ⇒
m1 H2O =37,5 - 23,625 = 13,875kg
ptr. solutia de H₂SO₄ ( n2 moli) md = 98n2 c = 98% ms = 98n2·100/98 = 100·n2 kg
m2 H2O = 100n2 - 98n2 = 2n2 kg
H₂O : m1 + m2 = (13,875 + 2n2)kg
REACTIONEAZA : benzenul - 0,25 kmoli, HNO3 - 0,25 kmoli
SE FORMEAZA : nitrobenzen - 0,25 kmoli, H2O - 0,25 kmoli m3 H2O = 4,5kg
SOLUTIA FINALA : HNO3 : 0,125 kmoli, H2SO4 : n2 moli, H2O : m1 + m2 + m3
= (18,375 + 2n2)kg
98n2/ (18,375 + 2n2) = 3/7
7·98n2 = 3(18,375 + 2n2) 680 n2 = 55,125 n2 = 0,081kmoli H2SO4
m H2SO4 = 0,081 ·98 ≈ 7,95kg ms H2SO4 = 100n2 = 8,107 kg
a) m amestec = 37,5 + 8,107 = 45,607 kg
b) nH2SO4 / n HNO3 = 0,081/0,125 = 0,648
M benzen = 78 g/mol n = m/M = 19,5/ 78 = 0,25 kmoli
INITIAL : -- C₆H₆ : n = 0,25 Kmoli
HNO₃ - n1 n/n1 = 1/1,5 n1 = 1,5n n1 = 0,375 kmoli ptr. solutia de acid azotic
md = 0,375·63 = 23,625 kg c = 63% ⇒ ms = 0,375·63·100/63 = 37,5kg ⇒
m1 H2O =37,5 - 23,625 = 13,875kg
ptr. solutia de H₂SO₄ ( n2 moli) md = 98n2 c = 98% ms = 98n2·100/98 = 100·n2 kg
m2 H2O = 100n2 - 98n2 = 2n2 kg
H₂O : m1 + m2 = (13,875 + 2n2)kg
REACTIONEAZA : benzenul - 0,25 kmoli, HNO3 - 0,25 kmoli
SE FORMEAZA : nitrobenzen - 0,25 kmoli, H2O - 0,25 kmoli m3 H2O = 4,5kg
SOLUTIA FINALA : HNO3 : 0,125 kmoli, H2SO4 : n2 moli, H2O : m1 + m2 + m3
= (18,375 + 2n2)kg
98n2/ (18,375 + 2n2) = 3/7
7·98n2 = 3(18,375 + 2n2) 680 n2 = 55,125 n2 = 0,081kmoli H2SO4
m H2SO4 = 0,081 ·98 ≈ 7,95kg ms H2SO4 = 100n2 = 8,107 kg
a) m amestec = 37,5 + 8,107 = 45,607 kg
b) nH2SO4 / n HNO3 = 0,081/0,125 = 0,648
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!