👤

Un muncitor trebuie sa confectioneze un calorifer cu dimesiunile L=1,5m ,l=40cm si h=0,75.
a)Caloriferul fiind confectionat din tabla ,aflati cati metri patrati de tabla sunt necesari pentru confectionarea calorifeului
b)Care este capacitatea calriferului,esprimata in litri.


Răspuns :


din datele problemei, rezulta ca obiectul este un paralelipiped

lungimea L= 1,5 m , latimea l = 40 cm = 0,4 m , inaltimea h = 0,75 m

suprafata este 2x ( Lx l + L x h + l x h ) = 2( 1,5x0.4 + 1,5 x 0.75 + 0.4 x 0,75) =

2 (0.6 +1.125 + 0.3) = 2 x 2.025 = 4,05 metri patrati

Volumul este Lx l x h = 1,5 x 0.4 x0,75 = 0,45 m cubi  

1 metro cub de apa are 1000 litri,  0,45 x 1000  => 450 litri

 

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari