👤

De câți litri de apă este nevoie pentru a umple acvariul din laboratorul de biologie, știind ca acesta are lungi!ea de 0,7m, lățimea de 4m, iar apă trebuie să aibă o adâncime de 300mm? Va rog frumos!!!!!!!

Răspuns :

trebuie sa afli volumul 
adica 
V=lungimea ori  latimea ori inaltimea/sau adancimea
trebe transformati mm in metri     300mm=0,3
0,7 x 4 x 0,3 = volumul necesar de apa 

Cu placere

V=L*l*h
apoi transforma;300mm=0.3m
deci;
V=0.7m*4m*0.3m=0.84m