👤

Mama a cumparat 3kg de capsuni a 9 lei kg si 4kg de cartofi platind 35 lei. Cat fosta un kg de cartofi?

Răspuns :

3kg capsuni = 27 lei 
4kg cartofi = 35-27 = 8
1kg cartofi = 8 supra 4 
1kg cartofi = 2 lei
3×9=27(lei dati pe capsune)
35-27=8(lei dati pe 4 kg de cartofi)
8÷4=2(kg de cartofe )
asta e rezolvarea completa

Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari