👤

Ştiind că 4kg costă 48 lei aflați câte kg de portocale de aceeaşi calitate pot cumpăra cu 150 lei

Răspuns :

4kg.......48lei
x kg..........150 lei
[tex]x= \frac{4*150}{48} =12,5[/tex] kg
4kg....48lei
xkg.....150lei
4·150supra48=  600supra 48 =12.5 kg