👤

Daca 3 kg de mere costa 12 lei atunci 5 kg de mere de acelasi fel costa................ lei.

Răspuns :

 x lei=  5 ori 12 supra 3
x = 20 lei. 
Sper ca te-am ajutat!
3 Kg mere.................12 lei
5 kg mere ................x lei
3/5 (adica supra) = 12/x
3x=60
x= 60 : 3
x = 20 (lei)