Răspuns :
3kg.............12lei
5kg...............xlei.
kg cresc creste si suma rexulta ca raportul este direct proportional.
3/5=12/x =>3x=12×5=>x=60÷3=30lei.
uite mai simplu
3kg - 12 lei
5kg - ? lei
R-re:
1) 12:3=4lei costa 1 kg de cartofi
2) 4*5= 20 lei costa 5 kg de cartofi
3kg - 12 lei
5kg - ? lei
R-re:
1) 12:3=4lei costa 1 kg de cartofi
2) 4*5= 20 lei costa 5 kg de cartofi
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!