Răspuns :
2kg mere+6kg banane=108.3 lei
1kg mere=5.4 lei
1) pretul a 2 kg mere
5.4lei*2=10.8 lei
2)pretul a 6kg banane
108.3-10.8=97.5 lei
3)pretul unui kg banane
97.5:6=16.25 lei
1kg mere=5.4 lei
1) pretul a 2 kg mere
5.4lei*2=10.8 lei
2)pretul a 6kg banane
108.3-10.8=97.5 lei
3)pretul unui kg banane
97.5:6=16.25 lei
2 kg de mere costa 5,40x2=10.80 2 kg de mere
108.30⁻10.80=97.50 lei ramasi
97.50 lei costa cele 6kg de banane
97.50÷6=16.25lei un kg de banane
108.30⁻10.80=97.50 lei ramasi
97.50 lei costa cele 6kg de banane
97.50÷6=16.25lei un kg de banane
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!