Răspuns :
Ex: daca am 8 m de material, iar pt. 1 fusta am nevoie 2 metri, pot confectiona 12 fuste
1 fusta......2 metri
x fuste.....8 metri
x=8*1/2=4 fuste
La regula de 3 simpla trebuie sa stii 3 notiuni pt. a-l afla pe al patrulea.
1 fusta......2 metri
x fuste.....8 metri
x=8*1/2=4 fuste
La regula de 3 simpla trebuie sa stii 3 notiuni pt. a-l afla pe al patrulea.
Sa presupunem ca vrei sa afli care este pretul unui kg de cartofi stiind ca pe 7 kg ai platit 21 lei.
Problema se rezolva astfel cu regula de 3 simpla:
7kg....................21 lei
1kg.....................x
x=[tex] \frac{21*1}{7} [/tex]=21:7=3 lei
Problema se rezolva astfel cu regula de 3 simpla:
7kg....................21 lei
1kg.....................x
x=[tex] \frac{21*1}{7} [/tex]=21:7=3 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!