Răspuns :
In primul rand: 1kg inseamna aproximativ 3 paini, si 1 paine costa 50bani. Deci 1kg costa 1.5 lei (1 leu 50 bani).
O persoana consuma zilnic 0.4kg paine.
Inseamna ca 29000 de persoane consuma zilnic:
[tex]29000*0.4kg= 11600kg[/tex]
Fiecare kg valoreaza 1.5lei deci 11600kg valoreaza:
[tex]11600kg * 1.5 \frac{lei}{kg} = 17.400 lei[/tex]
O persoana consuma zilnic 0.4kg paine.
Inseamna ca 29000 de persoane consuma zilnic:
[tex]29000*0.4kg= 11600kg[/tex]
Fiecare kg valoreaza 1.5lei deci 11600kg valoreaza:
[tex]11600kg * 1.5 \frac{lei}{kg} = 17.400 lei[/tex]
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!