Răspuns :
1. Rezolvati ecuatia: x + 15,23 = 19,4
x=19,4-15,25=4,15
2. Aflati cardinalul multimii A= {xeN / 9 ≤ x - 2 ≤ 27}
x-2≥9 ⇒ x≥11
x-2≤27 ⇒ x≤29
x∈{11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27}
cardinalul multimii A este 17
3. 0,26 km = 260 m
4. 16,84 litri = 16840 cm³
5. 4789 ari =478,9 hm²
6. 26,4 ha = 2640 dam²
1. Calculati:
a) 26,4 · 6,5 - 5,75 = 171,60-5,75=165,85
b) 4,35 : 0,5 + 1,5² · 4 =8,7+2,25·4=8,7+9=17,7
c) (28 : 80 + 6,65) · (18 : 60 + 7,7) = (0,35+6,65) ·(0,3 +7,7)=7·8=56
1. Cati litrii de apa incap intr-un vas in forma de cub cu muchia egala cu 80 cm?
V=8×8×8=512 cm³
1 cm³= 1 l
512 cm³ = 512 l
2. Media aritmetica a doua numere este 24,75. Daca unul din numere este 16,7 aflati celalalt numar.
(a+b)/2=24,75
(a+b)=24,75 ×2=49,5
a=16,7
b=49,5-16,7=32,8
3. Media aritmetica a trei numere 23,87. Aflati numerele daca media aritmetica a primelor doua este 21,54 si al doilea este cu 4,15 mai mic decat al treilea.
23,87 ×3=71,61
21,54 x2=43,08
al 3-lea nr este:
71,61-43,08=28,53
al 2-lea nr este:
28,53-4,15=24,38
1 nr este:
71,61-28,53-24,38=18,7
4. Un dreptunghi are lungimea de 80 dm si latimea egala cu din lungime. Aflati:
a) Perimetrul dreptunghiului in metri.
b) Daca se micsoreaza lungimea cu 0,4 m iar latimea se mareste cu 0,5 m aflati aria dreptunghiului format.
L=80 dm=8 m
l=3L/4=3×8/4=6 m
P=2(L+l)=2(8+6)=28 m
b) L=8-0,4=7,6 m
l=6+0,5=6,5m
A=7,6 × 6,5=49,4 m²
x=19,4-15,25=4,15
2. Aflati cardinalul multimii A= {xeN / 9 ≤ x - 2 ≤ 27}
x-2≥9 ⇒ x≥11
x-2≤27 ⇒ x≤29
x∈{11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21,22,23,24,25,26,27}
cardinalul multimii A este 17
3. 0,26 km = 260 m
4. 16,84 litri = 16840 cm³
5. 4789 ari =478,9 hm²
6. 26,4 ha = 2640 dam²
1. Calculati:
a) 26,4 · 6,5 - 5,75 = 171,60-5,75=165,85
b) 4,35 : 0,5 + 1,5² · 4 =8,7+2,25·4=8,7+9=17,7
c) (28 : 80 + 6,65) · (18 : 60 + 7,7) = (0,35+6,65) ·(0,3 +7,7)=7·8=56
1. Cati litrii de apa incap intr-un vas in forma de cub cu muchia egala cu 80 cm?
V=8×8×8=512 cm³
1 cm³= 1 l
512 cm³ = 512 l
2. Media aritmetica a doua numere este 24,75. Daca unul din numere este 16,7 aflati celalalt numar.
(a+b)/2=24,75
(a+b)=24,75 ×2=49,5
a=16,7
b=49,5-16,7=32,8
3. Media aritmetica a trei numere 23,87. Aflati numerele daca media aritmetica a primelor doua este 21,54 si al doilea este cu 4,15 mai mic decat al treilea.
23,87 ×3=71,61
21,54 x2=43,08
al 3-lea nr este:
71,61-43,08=28,53
al 2-lea nr este:
28,53-4,15=24,38
1 nr este:
71,61-28,53-24,38=18,7
4. Un dreptunghi are lungimea de 80 dm si latimea egala cu din lungime. Aflati:
a) Perimetrul dreptunghiului in metri.
b) Daca se micsoreaza lungimea cu 0,4 m iar latimea se mareste cu 0,5 m aflati aria dreptunghiului format.
L=80 dm=8 m
l=3L/4=3×8/4=6 m
P=2(L+l)=2(8+6)=28 m
b) L=8-0,4=7,6 m
l=6+0,5=6,5m
A=7,6 × 6,5=49,4 m²
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!