👤

O familie consuma cate 3 paini de 500g pe zi.a)cate kg de paine consuma familia pe saptamana? b)ce suma plateste familia pentru painea consumata in anul 1996 ,stiind ca un kg de paine costa 700 lei?

Răspuns :

3x500 =1.5 kg 
1.5x7=10.5 kg pe saptamana
1.5x366(an bisect)=549kg paine
549x700=384300lei

a). Familia consuma 10,500 kg intr-o saptamana
b). Familia plateste 7350 lei intr-o saptamana in anul 1996