👤

un detergent pentru spalare automata se vinde in pachete de 5 kg cu pretul de 140 lei si in pachete de 2 kg cu pretul de 66 lei.cumparatorii chibziuti opteaza pentru pachetul de 5 kg.argumentati aceasta optiune.
va rog ajutatima


Răspuns :

140:5=28 lei pretul pe un kg
66:2=33 lei pretul pe un kg

detergentul de 5 kg are pretul pe kg mai mic