notam cu u-unt , f-faina, b-biscuiti
u+4f+4b=18 lei
f=2b
u=3*2b=6b
6b+4*2b+4b=18
6b+8b+4b=18
18b=18
b=18:18
b=1 leu costa un pachet de biscuiti
1 kg faina cat 2 pachete deci 1kg faina va cos ta 2 lei
1kg f=2*1=2 lei
4kg=4*2=8 lei costa 4 kg de faina
u=3*2=6 lei
pr0ba
6+8+4=18 lei
un pachet de unt costa 6 lei
4 kg de faina costa 8 lei
4 pachete de biscuiti costa 4 lei