👤

Un iaurt cu cereale costa 2 lei si 25 de bani.Eugen si Mihaela consuma zilnic cate un iaurt .Mama lor cmpara atatea iaurturi cat sa le ajunga imp de 5 zile .Ce suma trebuie sa plateasca ? Gaseste trei variante pentru a plati cu monede si bacnote

Răspuns :

1 iaurt = 2 lei si 25 bani
ei consuma zilnic cate un iaurt deci 4 lei si 50 de bani pe zi
in 5 zile se aduna 22 de lei si 50 de bani

poti plati 50 de lei, 30, 25, 23 sau chiar 22 si  50 de bani
2 ori5 =10 iaurturi
10 ori 2,25=22,5lei
poti da: 10+10 lei+1+1lei+0,5bani
50lei si iti da rest 
23lei si iti da rest
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari