Marin a cumparat 8kg de dovlecila pretul de 2lei kilogramul.
Cu 8 lei, Ana a cumparat 2L de lapte.
Tot cu 8 lei ,Dana a cumparat o bucata de panglica la pretul de 2 lei metrul.
Ce afli calculind: a) 8lei:2=....lei b) 8* 2lei=...lei c)8lei: 2lei=....?
Varog frumos schema problemeii shi rezolvarea multumi!
a) prețul unui litru de lapte ( 8 lei : 2 = 4 lei )
b) cât a plătit Marin pe cele 8 kg. de dovleci ( 8 * 2 lei = 16 lei )
c) cați metri de panglică a cumpărat Dana ( 8 : 2 = 4 metri )
Sper că ți-am fost de ajutor. :)
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!