👤

5 kg de mere si 3 kg de pere au costat 27 lei ,iar 7 kg de mere si 3 kg de pere au costat 35 lei. CATI LEI A COSTAT 1 KG DE MERE ?AJUTOR NU REUSESC SA O RELZOLV !

Răspuns :

7kg mere + 3kg pere = 35 -
5kg mere+3 kg pere = 27
--------------------------------
2kg mere      /          =8 lei
8:2=4 lei costa un kg de mere