👤

1 kg de piersici costa 3 lei.Daca o piersica cantareste 0,135 kg ,atunci cat vor costa 5 piersici?

Răspuns :

5 * 0.135 = 0 .675
1 kg ... 3 lei
0.675 kg .... x
x= 0.675 * 3 = 2.025 lei

1.Aflam cantitatea la 5 piersici.
0,135 kg x 5 = 0,675 kg
2.Aflam cit costa 5 piersici.
1 kg - 0,675x3=2,025 lei
Raspuns:5 piersici costa 2,025 lei