Răspuns :
5 * 0.135 = 0 .675
1 kg ... 3 lei
0.675 kg .... x
x= 0.675 * 3 = 2.025 lei
1 kg ... 3 lei
0.675 kg .... x
x= 0.675 * 3 = 2.025 lei
1.Aflam cantitatea la 5 piersici.
0,135 kg x 5 = 0,675 kg
2.Aflam cit costa 5 piersici.
1 kg - 0,675x3=2,025 lei
Raspuns:5 piersici costa 2,025 lei
0,135 kg x 5 = 0,675 kg
2.Aflam cit costa 5 piersici.
1 kg - 0,675x3=2,025 lei
Raspuns:5 piersici costa 2,025 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!