👤

La o gradina zoologica sunt 9 lei. Fiecare mananc zilnic cate 15 kg carne. Cate kg de carne consuma toti leii de vineri pana luni?
PS:Vreau cu intrebari!


Răspuns :

Cate kg de carne mananca 9 lei intr-o zi?
15 * 9 = 135 kg
Cate kg de carne masnanca leii in 4 zile, de vineri pana luni?
135 * 4 = 540 kg
daca mananca 15kg/zi atunci in patru zile mananca 15kg*4zile=60 kg(un singur leu)
60kg*9lei=540Kg(in cele patru zile)
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!


Viz Lesson: Alte intrebari