Răspuns :
1kg si 500g=1500g adica leam transformat in grame
1500/3=500g este o parte din kg
24/3=8lei costa 500g
500g*2=1000g=1kg
8lei+8lei=16lei costa un kg
16lei/2=8lei costa 500g
16lei/4=4lei costa 250g
raspuns:1kg-16lei
500g-8lei
250g-4 lei
1500/3=500g este o parte din kg
24/3=8lei costa 500g
500g*2=1000g=1kg
8lei+8lei=16lei costa un kg
16lei/2=8lei costa 500g
16lei/4=4lei costa 250g
raspuns:1kg-16lei
500g-8lei
250g-4 lei
1Kg bomboane costa 16 lei
1,5 Kg bomboane..........24lei
1 Kg bomboane............x lei
x=1 ori 24 supra 1,5=16lei
500g este 16 :2=8lei
250 g=16:4=4 lei
1,5 Kg bomboane..........24lei
1 Kg bomboane............x lei
x=1 ori 24 supra 1,5=16lei
500g este 16 :2=8lei
250 g=16:4=4 lei
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Matematică. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!