Răspuns :
Amestec echimolecular: x:x:x
1kmol....100,8L
C6H6 + 9/2O2 - 2CO2 - H2O -> HOOC-CH=CH-COOH -> CH=CH(CO-O-CO) + H2O
xkmoli....z=?
1kmol.....67,2L.....................................................................1kmol
C8H10 + 3O2 - 2CO2 - H2O -> C6H4(COOH)2 -> C6H4(CO-O-CO) + H2O
xkmoli....t=?.............................................................. . .....xkmoli
1kmol.......100,8L..............................................................1kmol
C10H8 + 9/2O2 - 2CO2 - H2O -> C6H4(COOH)2 -> C6H4(CO-O-CO) + H2O
xkmoli......p=?.....................................................................xkmoli
2kmoli................................................................................2,5kmoli
2KMnO4 + 3H2SO4 -> K2SO4 + 2MnSO4 + 3H2O + 5/2O2
ykmoli
transformam masa de anhidrida in kmoli
are masa molara=146kg/kmol
n=m/M=29,6/148=0,2kmoli
de pe reactie de la anhidrida: 2x=0,2 => x=0,1kmoli
avem:
mbenzen=0,1*M=0,1*78=7,8kg
mxilen=0,1*M=0,1*106=10,6kg
mnaftalina=0,1*128=12,8kg
mamestec=0,1*312=31,2kg
z=0,1*100,8=10,08m³
p=0,1*67,2=6,72m³
t=0,1*100,8=10,08m³
VO2=26,88m³ => Vaer=5VO2=5*26,88=134,4m³
pentru ultima parte, folosim valorile de la masa amestecului
mamestec=78x+106x+128x=312x=62,4 => x=0,2kmoli
benzenul si naftalina nu se pot oxida cu permanganat, insa xilenul se poate
nO2=0,2*3=0,6moli
voi lucra de pe ultima reactie:
2/y=2,5/0,6 => y=0,48moli KMnO4
pentru reactia dintre permanganat si sulfuric, concentratia normala=6*Cm, 6 fiind reprezentat de modificarea numarului de oxidare a Mn.
=>Cm=2/6=0,333=480/Vs => Vs=480/0,333=1440L KMnO4
1kmol....100,8L
C6H6 + 9/2O2 - 2CO2 - H2O -> HOOC-CH=CH-COOH -> CH=CH(CO-O-CO) + H2O
xkmoli....z=?
1kmol.....67,2L.....................................................................1kmol
C8H10 + 3O2 - 2CO2 - H2O -> C6H4(COOH)2 -> C6H4(CO-O-CO) + H2O
xkmoli....t=?.............................................................. . .....xkmoli
1kmol.......100,8L..............................................................1kmol
C10H8 + 9/2O2 - 2CO2 - H2O -> C6H4(COOH)2 -> C6H4(CO-O-CO) + H2O
xkmoli......p=?.....................................................................xkmoli
2kmoli................................................................................2,5kmoli
2KMnO4 + 3H2SO4 -> K2SO4 + 2MnSO4 + 3H2O + 5/2O2
ykmoli
transformam masa de anhidrida in kmoli
are masa molara=146kg/kmol
n=m/M=29,6/148=0,2kmoli
de pe reactie de la anhidrida: 2x=0,2 => x=0,1kmoli
avem:
mbenzen=0,1*M=0,1*78=7,8kg
mxilen=0,1*M=0,1*106=10,6kg
mnaftalina=0,1*128=12,8kg
mamestec=0,1*312=31,2kg
z=0,1*100,8=10,08m³
p=0,1*67,2=6,72m³
t=0,1*100,8=10,08m³
VO2=26,88m³ => Vaer=5VO2=5*26,88=134,4m³
pentru ultima parte, folosim valorile de la masa amestecului
mamestec=78x+106x+128x=312x=62,4 => x=0,2kmoli
benzenul si naftalina nu se pot oxida cu permanganat, insa xilenul se poate
nO2=0,2*3=0,6moli
voi lucra de pe ultima reactie:
2/y=2,5/0,6 => y=0,48moli KMnO4
pentru reactia dintre permanganat si sulfuric, concentratia normala=6*Cm, 6 fiind reprezentat de modificarea numarului de oxidare a Mn.
=>Cm=2/6=0,333=480/Vs => Vs=480/0,333=1440L KMnO4
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!