Răspuns :
Mxilen=MC8H10=12*8+10=106g
Mnaftalina=MC10H8=12*10+8=128g
notam raportul molar xilen:naftalina=x:y
106x+128y..........100%
10x+8y..............7,692%
1000x+800y=815,352x+984,576y
(1000-815,352)x=(984,576-800)y
184,648x=184,576y => x≈y => x:y=1:1
106x+128x=234x=46,8 => x=0,2moli
voi incerca sa scriu ecuatiile
1mol...............3*22,4L..............................................148g
C6H4(CH3)2 + 3O2 -2H2O -> C6H4(COOH)2 -> C6H4(CO-O-CO) + H2O
0,2moli.............z=?.....................................................t=?
1mol.....4,5*22,4L...........................................................148g
C10H8 + 4,5O2 -2CO2 - H2O -> C6H4(COOH)2 -> C6H4(CO-O-CO) + H2O
0,2moli....m=?.................................................................n=?x
z=0,2*3*22,4=13,44L O2
m=0,2*4,5*22,4=20,16L O2
VO2=13,44+20,16=33,6L O2
t=0,2*148=29,6g anhidrida
n=0,2*148=29,6g anhidrida
t+n=59,2g anhidrida
notam raportul molar xilen:naftalina=x:y
106x+128y..........100%
10x+8y..............7,692%
1000x+800y=815,352x+984,576y
(1000-815,352)x=(984,576-800)y
184,648x=184,576y => x≈y => x:y=1:1
106x+128x=234x=46,8 => x=0,2moli
voi incerca sa scriu ecuatiile
1mol...............3*22,4L..............................................148g
C6H4(CH3)2 + 3O2 -2H2O -> C6H4(COOH)2 -> C6H4(CO-O-CO) + H2O
0,2moli.............z=?.....................................................t=?
1mol.....4,5*22,4L...........................................................148g
C10H8 + 4,5O2 -2CO2 - H2O -> C6H4(COOH)2 -> C6H4(CO-O-CO) + H2O
0,2moli....m=?.................................................................n=?x
z=0,2*3*22,4=13,44L O2
m=0,2*4,5*22,4=20,16L O2
VO2=13,44+20,16=33,6L O2
t=0,2*148=29,6g anhidrida
n=0,2*148=29,6g anhidrida
t+n=59,2g anhidrida
Vă mulțumim pentru vizita pe platforma noastră dedicată Chimie. Sperăm că informațiile prezentate v-au fost utile. Dacă aveți întrebări sau aveți nevoie de suport suplimentar, nu ezitați să ne contactați. Așteptăm cu entuziasm să reveniți și vă invităm să ne adăugați la lista de favorite!