👤

Un kilogram de mere costa 3,40 lei. Stefan a cumparat 4 mere care cântăresc 0,750 kg . Cati lei ca da Stefan pe mere?

Răspuns :

1kg........................................3,40lei
0,750kg...................................x lei
x=[tex] \frac{3,40*0,750}{1} [/tex]=2,55lei
3,4 * 0,750 = 2,55 lei au costat merele