👤

Un elev cumpara 3 pixuri si 4 creione, platind in total 30 de lei. Stiinn ca un pix este de 2 ori mai scump de cat un creion, aflati:
a) Cati lei costa un pix)
b)Cati lei costa un creion ?


Răspuns :

p=nr de pixuri
c=nr de creioane

3p+4c=30 lei
p=2c (inlocuim)
3x2c+4c=30 lei
6c+4c=30 lei
10c=30 lei
c=3 lei(b)

3p+4x3 lei=30 lei
3p+12 lei=30 lei
3p=18 lei
p=6 lei

Sper ca am fost de ajutor :)